Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich

Zespół wokalny Cantabile działa od jesieni 1998 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świnicach Warckich. Prowadzony jest przez Pawła Lewińskiego – nauczyciela muzyki, absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi. 14 czerwca 1999 roku w Łowiczu, zespół Cantabile śpiewał podczas Liturgii Mszy Świętej celebrowanej przez błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II. To wydarzenie było inspiracja do dalszej działalności. Prezentując bogaty, czterogłosowy repertuar, zespół jest obecny na wszystkich ważnych uroczystościach kościelnych i świeckich z zasięgu diecezjalnym i ogólnopolskim. Kilkakrotnie uczestniczył w Liturgiach Mszy Świętych bezpośrednio transmitowanych przez TVP Polonia (Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. S. Faustyny w Świnicach Warckich), TVP1 ( Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków – Łagiewniki), Radio Maryja (Parafia Najświętrzego Serca Pana Jezusa w Dzierżawach). Zespół w 2009 roku wydał płytę z utworami do Miłosierdzia Bożego - „Będę śpiewał Tobie…” oraz kolejną w 2012 roku Kolędy – Gloria in excelsis Deo.

 

„Hej w Dzień Narodzenia”
        W dniu 20 grudnia 2013 r. w Domu Kultury w Łęczycy odbył się IV Przegląd Kolęd i Pastorałek  pt. „Hej w Dzień Narodzenia”. Przegląd ten został podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap to liminacje do konkursu laureatów i drugi to koncert laureatów, który odbył 6 stycznia 2014 r. w kościele p.w. św. Andrzeja w Łęczycy. W Przeglądzie udział wzięło łącznie  67 uczestników solowych i zespołów. Jednym z nich był również Zespół wokalny „Cantabile” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świnicach Warckich. Każdy z uczestników podczas konkursu wykonał jedną dowolnie wybraną przez siebie kolędę, bądź pastorałkę. Nasz Zespół wokalny na eliminacjach wykonał utwór pt. „Kołysanka Maryi”. 

Następnego dnia z miłym zaskoczeniem całego Zespołu dotarła wiadomość, iż  Jury w składzie: Siostra Maria Piotrkowska – Zgromadzenie Sióstr Urszulanek w Łęczycy, Ksiądz Karol Chrapulski – Parafia p.w. św. Andrzeja, Pan Stefan Zawadzki – Nauczyciel Szkoły Muzycznej w Łęczycy,  Sylwester i Piotr Ruszkowscy – członkowie zespołu „Looking4” zakwalifikowało Zespół „Cantabile” do koncertu laureatów. Finał Przeglądu w dniu 6.stycznia 2014 r. na który składał się uroczysty koncert laureatów w kościele p.w. św. Andrzeja w Łęczycy zorganizowany został dla całej społeczności lokalnej i był wspaniałą okazją do wysłuchania przepięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu zarówno solistów jak i zespołów muzycznych i wokalnych.

Kolejną niespodzianką organizatorów Przeglądu w tym dniu, było ogłoszenie wyników konkursu i kolejna miła wiadomość – Zespół „Cantabile” zajął pierwsze miejsce  ex aequo wraz z zespołem  Śpiewające Marcinki z Parafii Św. Marcina w Siedlcu . Jako utwór koncertowy „Cantabile” wykonał     A cappella kolędę „Nużmy dziś krześcijanie”.

tekst - członek zespołu Roman Dobiecki
 

Zespół Cantabile laureatem plebiscytu

„Człowiek Roku 2013 Gminy Świnice Warckie”

      16 lutego 2014 r. miała miejsce uroczysta gala plebiscytu „Człowiek Roku 2013 Gminy Świnice Warckie”. Laureatem został zespół wokalny „Cantabile”. Zwycięstwo w plebiscycie to kolejny sukces Zespołu, świadczący o sympatii oraz uznaniu środowiska lokalnego dla jego pracy i osiągnięć. Zespół wokalny „Cantabile” do plebiscytu zgłoszony został przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej. Członkowie Kapituły z przedstawionych im  4 kandydatur, w tajnym głosowaniu, wskazali tegorocznego laureata. 

   Plebiscyt Człowiek Roku 2013 Gminy Świnice Warckie” to impreza promująca najbardziej aktywnych członków społeczności lokalnej i ludzi działających na rzecz rozwoju gminy. Ma ona już ośmioletnią tradycję. Jej głównym celem jest uhonorowanie ludzi, instytucji, organizacji, zespołów, które poprzez swoją aktywność,  pasje i zaangażowanie mogą być wizytówką gminy.

  Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” w Świnicach Warckich. Poza zespołem „Cantabile” nominowani byli: Pani Maria Magdalena Ożadowicz zgłoszona przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a popierana przez LKS Świnice Warckie, OSP Świnice Warckie oraz Zarząd Gminny LOK; Druh Tadeusz Grzelak – członek OSP w Grodzisku, zgłoszony przez tamtejszą jednostkę OSP i Zarząd Gminny PSL oraz Pani Ewa  Krawczyk – Radna Gminy Świnice Warckie, nauczyciel SOSW w Stemplewie, zgłoszona przez Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca Świnicach Warckich.
Dziękujemy za docenienie naszej działalności i serdecznie gratulujemy wszystkim współnominowanym!

tekst - członek zespołu Monika Galankiewicz

 


 


Zespół „Cantabile” z kolędami w Łęczycy

31.01.2017

          W dniu 15 stycznia 2017 roku zespół wokalny „Cantabile „ z Gminnego Ośrodka Kultury w Świnicach Warckich gościł w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łęczycy, gdzie posługują...


czytaj dalej...

KOLĘDUJMY WRAZ - STEMPLEW 2015

23.01.2015

     Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Stemplewie w niedzielę 18 stycznia 2014 roku zorganizował Koncert Kolęd w Sali OSP. Prawie wszyscy o tym wiedzą, że polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem...


czytaj dalej...

Przegląd Kolęd i Pastorałek „Hej w Dzień...

08.01.2015

          W dniu 19 grudnia 2014 roku w Domu Kultury w Łęczycy odbył się IV Przegląd Kolęd i Pastorałek „Hej w Dzień Narodzenia”. W przeglądzie tym wziął również udział Zespół „Cantabile”. Był to drugi występ Zespołu...


czytaj dalej...