Jednym z największych elementów Stemplewskiej tradycji  kultury jest niewątpliwie Orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Stemplewie. Powstała w 1974 roku, a jej pierwszym kapelmistrzem był dh Józef Włodarczyk. Od roku 1994 kapelmistrzem jest dh Grzegorz Stasiak. Obecnie orkiestra liczy 27 członków, w tym 5 mażoretek. W ciągu tych lat istnienia przez zespół przewinęło się sporo muzyków. Część pojawiała się na krótki czas, lecz wielu instrumentalistów związało się z orkiestrą na wiele lat. W repertuarze orkiestry znajdują się utwory marszowe, koncertowe, taneczne oraz muzyka kościelna. Muzycy orkiestry dętej koncertują przez te wszystkie lata nie tylko dla Stemplewskiej publiczności, ale także konfrontują swoje umiejętności z innymi formacjami na przeglądach, spotkaniach, czy uroczystościach kościelnych zdobywając puchary, dyplomy i gratulacje. Tradycje muzykowania w orkiestrze niejednokrotnie przechodzą z pokolenia na pokolenie.