ŚWIĘTO PLONÓW W GMINIE ŚWINICE WARCKIE – 04.09.2016 ROK

Dożynki – Święto Plonów w gminie Świnice Warckie w tym roku obchodziliśmy we wschodniej części gminy w parafii Grodzisko w przepięknym zabytkowym i urokliwym miejscu – parku dworskim w Parskach nad Nerem. Nasze Dożynki mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończonych żniw. Obchody dożynek rozpoczęły się wiciem wieńców z ziaren i kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów.

Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli Starościna i Starosta. Starościną tegorocznych dożynek była Agnieszka Zawadzka zamieszkała w Podłężu,  Starostą  Paweł Rygielski zamieszkały w Parskach.

Gospodarzem dożynek był Wójt Gminy Świnice Warckie  Krzysztof Próchniewicz. Organizatorem Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich, przy współpracy z dworem w Parskach, Parafią  Grodzisko, sołectwami Parski i Podłęże oraz  OSP Piaski i OSP Podłęże.

Proboszcz Parafii  Grodzisko ks. Aleksander Rybczyński odprawił Mszę świętą  w intencji rolników i tegorocznych plonów oraz poświęcił chleby i piękne wieńce dożynkowe z sołectwa Parski, Podłęże, Piaski, Bielawy i Chwalborzyce. Cztery wieńce zostały przygotowane w ramach współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Świnicach Warckich - „Współorganizacja Projektów Kulturalnych” pod nazwą  „Wicie wieńca dożynkowego” z Łódzkim Domem Kultury.

Dożynki w Parskach  zaszczyciło swoją obecnością wiele znakomitych osób, rolnicy z całymi rodzinami.  Uroczystości dożynkowe uświetniły występy Zespołu Śpiewaczego „Świniczanki” z Kapelą Ludową. W wykonaniu zespołu można było usłyszeć utwory dożynkowe, pieśni ludowe i biesiadne. W trakcie występów dzielono się chlebem, który polany był miodem. Uczestnicy tej pięknej uroczystości mogli skosztować bezpłatnie wyrobów własnych Mleczarni Turek- sery pleśniowe, masarni „Agromex” Orzechowski, Kubicka - smalec kaszanka kiełbasa i szynka, piekarni Wojciecha Lewińskiego, pysznych ciast upieczonych przez zaangażowane miejscowe  gospodynie oraz grochówki i kiełbaski z grilla, których aromat pobudzał apetyty. Słońce świeciło, w miłej atmosferze towarzystwo biesiadowało, pierwsze takty zaprzyjaźnionego zespołu ”Twist” poderwały ludzi do tańca.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację dożynek, właścicielom dworu w Parskach, sponsorom i uczestnikom tej pięknej uroczystości.

tekst/foto Sława Bednarek, Ilona Krajewska