Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich

VIII Dzień Ziemniaka Województwa Łódzkiego w Świnicach Warckich

    Piękna pogoda licznie zgromadziła gości i mieszkańców naszego województwa. Dzień Ziemniaka w Świnicach Warckich, w tym roku odbył się już po raz 23 jako impreza lokalna o charakterze kulturalnym mającym na celu popularyzacje tego wspaniałego warzywa. To tak jak w piosence: „ Ziemniak, przyjaciel od serca, to będzie mój jedyny w życiu spadkobierca, dodaje mi otuchy, kiedy go potrzebuje, on na fali miłości ze mną poszybuje”.

   Zgromadzoną publiczność powitał serdecznie Tadeusz Bednarek dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świnicach Warckich. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Wojciech Zdziarski - Starosta Łęczycki, posłowie Paweł Bejda, Marek Matuszewski.

   Podczas imprezy odbyły się konkurs na największego ziemniaka roku, w którym zwyciężył „Denar” 1,980 kg Janiny Walczak z Tumu gm. Św. Małgorzaty, kolejny „Satina” 1,239kg Zbigniewa Strzałkowskiego z Pilich gm. Łęczyca, nieco mniejszy „Satina” 1,127kg Sławomira Horny z Zawady Górnej gm. Łęczyca i wyróżniony „Denar” 1,122kg Piotra Kaźmierskiego z gm. Świnice Warckie.

   Rozstrzygnięty został również konkurs na osobliwego w kształcie ziemniaka I miejsce „Żółw” – Doroty Mikołajczyk ze Świni Warckich, II miejsce „Serduszko” Moniki Kubiak z Jankowa, III miejsce „Kaczka Dziwaczka” Henryka Bednarka ze Świnic Warckich oraz wyróżnienia „Myszka” – Bogumił Kubiak i „Baryłki” Mariana Karkowskiego. W konkursie wiedzy o ziemniakach bezkonkurencyjna była Wioleta Antczak, następnie Elżbieta Wąs i Tadeusz Grzelak oraz wyróżniony Stanisław Rosiak. Nagrody we wszystkich konkursach zostały ufundowane przez  Starostwo Powiatu Łęczyckiego. Imprezie towarzyszyła również wystawa odmian ziemniaków Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Rejonowego Zespołu Doradców w Łęczycy. 

   Dużą popularnością cieszyły się stoiska obficie zaopatrzone w świeże i pyszne potrawy ziemniaczane pod hasłem „Europejskie smaki ziemniaczane”. A było co degustować – placki ziemniaczane przygotowane przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca w Stemplewie, zupę ziemniaczaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej, sałatkę ze śledzikiem Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich, różne pyszności Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Łęczycy, ciasto Stowarzyszenie KGW z Rożniatowa. Tak na Dniu Ziemniaka zachęcaliśmy wszystkich do spożywania ziemniaków przez to działanie pośrednio wspieramy naszych rolników producentów ziemniaków. Dla najmłodszych serwowano lody, gofry, watę cukrową. Dzieci korzystały również z wesołego miasteczka, karuzeli i zjeżdżalni dmuchanych oraz z przejażdżek konikiem.

    Tradycyjnie podczas imprezy panowała Para Królewska zwycięzcy konkursu największego ziemniaka. Ziemniaczaną Królową Bulbiatką została Janina Walczak z Tumu gm. Św. Małgorzaty, królem Tartuflem Zbigniew Strzałkowskiego z Pilich gm. Łęczyca. Aktu Koronacji Pary Królewskiej dokonał Komitet Honorowy w osobach Wojciech Zdziarski Starosta Łęczycki, Krzysztof Tutak Przewodniczący Rady Gminy Świnice Warckie, Andrzej Zielonka Prezes Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” w Stemplewie, Andrzej Karkowski Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej, Tadeusz Bednarek pomysłodawca i wieloletni organizator Dnia Ziemniaka w Świnicach Warckich oraz Paweł Bejda Poseł na Sejm RP.

    Słoneczna i ciepła pogoda dopisywała wspaniałej publiczności podczas wesołej zabawy w czasie biesiady z Pietrkiem, Profesorem Disco & Polo, Piotrem Pręgowskim z zespołem.

   Organizatorem VIII Dnia Ziemniaka Województwa Łódzkiego w Świnicach Warckich był Gminny Ośrodek Kultury, przy współpracy różnych środowisk. Serdecznie dziękujemy samorządom, sponsorom, organizacjom pozarządowym, wystawcom, rolnikom i instytucjom obsługującym rolnictwo. Szczególnie gorąco dziękujemy licznie zgromadzonej publiczności za wspaniałą wspólną zabawę.

Sława Bednarek 

foto: Ilona Krajewska, Ewelina Adamska