Koncert pieśni do Miłosierdzia Bożego w wykonaniu chórów i orkiestr Ziemi Świnickiej. 22 lipca 2016 roku.

Ponad rok temu – jak tylko było wiadomo, że do Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny w Świnicach Warckich przyjedzie młodzież z całego świata pomyślałem o zorganizowaniu Koncertu z udziałem wszystkich zespołów artystycznych funkcjonujących na terenie gminy Świnice Warckie.

W styczniu 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Świnicach Warckich odbyło spotkanie z instruktorami muzyki, na którym przedstawiłem propozycję organizacji koncertu pieśni do Miłosierdzia Bożego w wykonaniu zespołów: Effatha, Cantabile, Świniczanki oraz orkiestr dętych z OSP Grodzisko, Stemplew i Świnice Warckie. Propozycja została przyjęta.

Oficjalnie Koncert pieśni do Miłosierdzia Bożego w wykonaniu chórów i orkiestr Ziemi Świnickiej został przyjęty do Programu ŚDM w Świnicach Warckich w dniu 11 marca 2016 roku na spotkaniu organizacyjnym.

Został opracowany dla zespołów harmonogram prób związany z utworami planowanymi do wykonania. Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich zakupił nuty hymnu ŚDM „Błogosławieni Miłosierni”, nuty pozostałych utworów zespoły miały w swoich zasobach. Repertuar staraliśmy się dobrać tak, aby każdy zespół mógł się jak najlepiej zaprezentować, a pieśni były adekwatne do okoliczności.

Nie było łatwo przygotować się do koncertu, zarówno od strony wokalno- instrumentalnej jak i frekwencji na próbach. Należy mieć pełne zrozumienie do tej sytuacji, bo członkowie wszystkich zespołów to amatorzy – pracujący społecznie. Tylko wielka odpowiedzialność i profesjonalizm prowadzących zajęcia – szczególnie Pana Pawła Lewińskiego doprowadziły do dobrego przygotowania. Wprowadziliśmy też naukę refrenu pieśni „Błogosławieni Miłosierni” w języku angielskim – pomogła nam siostra zakonna z Filipin.

Program koncertu:

Koncert rozpoczęliśmy hymnem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży pt. „Błogosławieni Miłosierni” w wykonaniu połączonych zespołów wokalnych Effatha, Cantabile i Świniczanki.

„Abba Ojcze” hymn VI ŚDM z roku 1991, który się odbył w Częstochowie z naszym Papieżem Janem Pawłem II usłyszeliśmy w wykonaniu zespołów wokalnych i połączonych orkiestr dętych z OSP Grodzisko, OSP Stemplew i OSP Świnice Warckie

Schola Effatha działająca przy Parafii w Chwalborzycach śpiewała dwie pieśni „NASZE OCZEKIWANIE” i „JESTEM TWÓJ” są to pieśni ze spotkania Młodych w Lednicy.

Zespół wokalny Cantabile działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świnicach Warckich zaprosił do wysłuchania dwóch pieśni: „Godzien o godzien” i „Grajcie Panu”.

Zespół śpiewaczy Świniczanki z Kapelą ludową działający przy GOK w Świnicach Warckich wykonał dwa utwory własnej kompozycji „Święta Siostro” i „Faustyno Ty módl się za nami”.

Na zakończenie naszego koncertu zaprosiliśmy do wysłuchania pieśni ulubionej przez naszego Papieża Jana Pawła II pt. „Barka”. Kierownictwo muzyczne koncertu sprawowali Paweł Lewiński i Maksymilian Milczarek, prowadzenie ks. Piotr Stanny i siostra Wincenta Mąka, reżyseria Tadeusz Bednarek .

Po koncercie w Sali GOK w Świnicach Warckich zostało zorganizowane spotkanie podsumowujące zadanie pn. Koncert pieśni do Miłosierdzia Bożego w wykonaniu chórów i orkiestr Ziemi Świnickiej. Każdy z uczestników otrzymał podziękowanie w formie dyplomu następującej treści:

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świnicach Warckich składa serdeczne podziękowanie za okazaną życzliwość i zaangażowanie w realizacji Koncertu pieśni do Miłosierdzia Bożego w wykonaniu chórów i orkiestr Ziemi Świnickiej dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w dniach 21 – 22 lipca 2016 roku w Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny w Świnicach Warckich, który stał się wspaniałą wizytówką i promocją naszej miejscowości.

Dziękując za wspólne granie i śpiewanie, życzę wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym,mając nadzieję na dalszą współpracę.

Z muzycznym pozdrowieniem.

Tadeusz Bednarek