VIII Integracyjny Festiwal Pieśni ku czci Świętej Faustyny „Miłosierne Nutki” Świnice Warckie 2016

VIII Integracyjny Festiwal Pieśni ku czci Świętej  Faustyny „Miłosierne Nutki” Świnice Warckie 2016 pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia - 25.08.2016

Jak co roku od ośmiu lat w Świnicach Warckich przy Kościele św. Kazimierza i rosnącym obok Sanktuarium Urodzin i Chrztu  Św.  Faustyny 25 sierpnia 2016 roku spotkali się artyści zdrowi i niepełnosprawni, muzykujący na chwałę Panu. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich przy aktywnym wsparciu Urzędu Gminy, Stowarzyszenia Mamy Wielkie Serca w Stemplewie, Towarzystwa Ziemi Świnickiej. Festiwal to wspólne dzieło instytucji i organizacji samorządowych i społecznych działających na terenie Gminy.

W Roku Miłosierdzia festiwal pięknie wkomponował się swoją tematyką w jego obchody. Stawiło się 14 zespołów. Były chóry, zespoły instrumentalne, śpiewacze,  schola, zespoły ludowe, zespoły dziecięce i młodzieżowe, solistka i duet. Artyści zdrowi i niepełnosprawni. Zgodnie z celem festiwalu była akceptacja, integracja, promocja talentów i popularyzacja pieśni o tematyce Bożego Miłosierdzia.

Festiwal zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Świnice Warckie Krzysztof Próchniewicz, Prezes Stowarzyszenia MWS  Andrzej Zielonka, Prezes TPZŚ  Andrzej Karkowski,  Kustosz Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Siostry Faustyny  w Świnicach Warckich ks. Janusz Kowalski, Ks. Kan. Marian Kilichowski -  Proboszcz Parafii Dzierżawy, Ks. Kan. Kryspin Kaźmierczak, Siostra M. Alma Zawadzka  – Przełożona ZSMBM w Świnicach Warckich, Radny Powiatu Łęczyckiego –  Edward Cymmer, Radni Gminy Świnice Warckie:  Beata Prądzyńska,  Stanisław Aninowski,  Włodzimierz Dudka,  Sławomir Augustyniak, Komendant Gminny ZOSP w Świnicach Warckich dh Marek Koniuszenny, Dyrektor  LBS Strzałkowo Oddział Świnice Warckie – Renata Ławniczak, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy –  Marek Szczepaniak, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej  Monika Galankiewicz, Prezes ZEIiR w Świnicach Warckich  Cyryla Aninowska, Dominika Jankowska  v-ce dyr. SOSW w Stemplewie,  Ewelina Niciak reprezentowała Senatora Przemysława Błaszczyka i Posła Marka Matuszewskiego, Wojewodę Łódzkiego reprezentował doradca  Marcin Kosiorek.

„Módlmy się śpiewając i modląc się śpiewajmy” jak powiedział św. Augustyn. Rozpoczęliśmy wspólną modlitwą Anioł Pański prowadzoną przez kustosza Sanktuarium ks. Janusza Kowalskiego. Po uroczystym otwarciu imprezy przez organizatorów, dyrektor festiwalu p. Tadeusz Bednarek powitał gości i uczestników. Dodatkowym artystycznym przeżyciem było rozpoczęcie uroczystości hymnem Roku Miłosierdzia- „Błogosławieni Miłosierni” w wykonaniu zespołów Ziemi Świnickiej, które wspólnie przygotowały i prezentowały ten utwór podczas Światowych Dni Młodzieży w Świnicach Warckich. Konferansjerem tradycyjnie z ramienia Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” była p. Anna  Bryzgalska. Potem występowali  artyści z Łodzi, Krośniewic, Rychwała, Łęczycy, Czepowa, Kutna, Wielenina i oczywiście nasze regionalne zespoły ze Świnic Warckich  i Chwalborzyc. Prezentowali utwory seniorzy, młodzi ludzie i dzieci. Zniknęły wszelkie różnice. Była radość z grania i śpiewania, wspólne przeżywanie utworów, rytmiczne klaskanie i podśpiewywanie. Błogosławieni Miłosierni ten utwór rozbrzmiewał jeszcze wielokrotnie podczas festiwalu, ale każde wykonanie było inne i cieszyło uszy widzów. O godzinie 15.00 w Godzinie Miłosierdzia wszyscy udali się do Sanktuarium by wspólnie odmówić Koronkę. Festiwal uświetnił występ artysty zawodowego p. Piotra Nowackiego absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi, solisty Teatru Wielkiego w Łodzi i  Opery Narodowej w Warszawie. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą. Szczególnie w serca słuchaczy zapadła improwizacja jazzowa wokół Ojcze Nasz oraz fragment Pieśni odkupionych. Artysta powtórzył wykonanie i otrzymał owacje na stojąco. Każdy zespół został uhonorowany statuetką okolicznościową ufundowaną przez Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz dyplomem wręczanym  przez organizatorów i gości. Wszyscy mieli okazję posilić się słodkościami firmy „AsPal”, kawą, herbatą i  zupą ogórkową ufundowaną przez firmę ELTRANS i Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca, wodą ufundowaną przez TPZŚ. Sponsorem festiwalu był również miejscowy oddział Ludowego Banku Spółdzielczego. Zespoły od rana miały możliwość pod okiem przewodniczek  Beaty Prądzyńskiej i Agnieszki Stefańskiej odwiedzić miejsce urodzin św. Faustyny na Głogowcu, a także  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Kościół, gdzie święta została ochrzczona. Całej imprezie sprzyjała w tym roku piękna pogoda – niebo patrzyło na nas przychylnym okiem. Również św. Faustyna, która w tym dniu obchodziła swoje 111 urodziny. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć spotkania za rok i podkreślali wartości jakie niesie takie  spotkanie i integracja ruchu artystycznego oraz dziękowali za życzliwą, pełną ciepła i serdeczności atmosferę. Każdy rok niesie nową radość, piękniejsze wykonania i bogatsze treści repertuarowe oraz wzbogaca festiwal o nowych uczestników. Dziękujemy proboszczowi parafii, kustoszowi Sanktuarium za możliwość śpiewania i grania w miejscu tak pięknym i pełnym duchowych wartości.

Do zobaczenia za rok !

Udział zespołów:

1. Zespół wokalny Cantabile - GOK Świnice Warckie
  2. Zespół Integracyjny Aperte  - rodzinny Dom dziecka Caritas diecezji Łowickiej w Strzegocinie
  3. Zespół Ludowy  Świniczanki - GOK Świnice Warckie
  4. Orkiestra  Instrumentów Perkusyjnych „Mały Big Band” z Łodzi
  5. Świetlicowe Nutki  - Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca „ w Stemplewie
  6. Chór A’ capella - Gminne Centrum Kultury, Sportu i rekreacji w Krośniewicach
  7. Grupa Improwizacji -  Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęczycy
  8. Schola „Effatha”  -  Parafia Chwalborzyce
  9. Duet Pozytywki - Powiatowy Środowiskowy Domu Samopomocy w Czepowie
  10. Zespół  „Pozytywka” -  Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Czepowie