98 lat temu Polska odzyskała niepodległość

W 2016 roku w Gminie Świnice Warckie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy w Grocie Matki Bożej pod tablicą poległych, którą ufundowali mieszkańcy w 1954 roku. O godz. 16.00 w kościele parafialnym p.w. św. Kazimierza Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił Ks. Kustosz  Janusz Kowalski. Oprawę muzyczną liturgii uświetnił zespół wokalny „Cantabile” oraz orkiestra dęta OSP Stemplew. Po zakończonej Eucharystii mieszkańcy gminy i goście przy muzyce marszowej orkiestry pod batutą Grzegorza Stasiaka  udali się do Sali OSP na uroczystą akademię. Zgromadzonych w dniu Narodowego Święta Niepodległości powitał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Tadeusz Bednarek i w  pierwszej części  zaprosił na przedstawienie pod tytułem „Pociąg do wolności” w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum im św. Faustyny w Świnicach Warckich, które profesjonalnie przygotowały nauczycielki Zofia Czubińska, Jolanta Mielczarek, Izabela Ożadowicz. W drugiej części wszyscy zebrani na sali wczuli się w role artystów lub legionistów i  wspólnie z zespołami Świniczanki i Cantabile śpiewali m.in.: Wojenko, wojenko,  Przybyli ułani pod okienko  Ci, którym brakowało talentu wokalnego, mogli w skupieniu posłuchać wykonania tych przepięknych  utworów. Wójt Gminy Krzysztof Próchniewicz podziękował społeczeństwu, Pocztom Sztandarowym ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Rycerstwa Niepokalanej, PSL, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej, OSP Piaski i Świnice Warckie,    za udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Świnicach Warckich. Na zakończenie Orkiestra Dęta OSP Stemplew zagrała wiązankę melodii legionowych. Organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich przy współpracy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Ochotniczej Straży Pożarnej w Świnicach Warckich.

GOK Świnice Warckie- tekst/foto – Sława Bednarek Ilona Krajewska