VII Dzień Ziemniaka Województwa Łódzkiego w Świnicach Warckich pod Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego

Piękna pogoda i ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu zgromadziły dużą ilość mieszkańców naszego województwa oraz zaproszonych gości. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Wojciech Zdziarski – Starosta Łęczycki oraz Krzysztof Próchniewicz – Wójt Gminy Świnice Warckie. Cała impreza „kręciła się” wokół ziemniaka . Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. W programie wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Świnice Warckie, dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, zespół wokalny „Cantabile”, THE POSTMAN Beatlesi z Polkowic. Podczas imprezy odbyły się liczne konkursy związane z ziemniakiem np. ich wagą, czy kształtem.

Największą chyba popularnością cieszyły się stoiska obficie zaopatrzone w świeże i pyszne potrawy ziemniaczane pod hasłem „Europejskie smaki ziemniaczane”. A było co degustować – placki ziemniaczane przygotowane przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca, zupa ziemniaczana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej, gulasz węgierski serwował rodowity Węgier Janos Haragos z rodziną, sałatkę ze śledzikiem Gminny Ośrodek Kultury, pasztet ziemniaczany i inne pyszności Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Łęczycy, pyrcok po Świnicku zespół ludowy ” Świniczanki”. Wszystkie te pyszności rozchodziły się w mgnieniu oka. Dla smakoszy ziemniaków Stowarzyszenie „LGD - Między Wartą a Nerem” ufundowało 500 sztuk 2kg woreczków ziemniaków. Imprezie towarzyszyła również wystawa odmian ziemniaków Rejonowego Zespołu Doradców w Łęczycy, a także miały miejsce warsztaty w ramach projektu „Inicjatywy lokalne w Gminnym Ośrodku Kultury Świnice Warckie” dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Domy Kultury+ Inicjatywy lokalne 2015.

Tradycyjnie podczas imprezy panowała Para Królewska. Ziemniaczaną Królową Bulbiatką została zwyciężczyni konkursu Wiedzy o ziemniakach Wioleta Antczak zamieszkała w Kraskach, Królem Tartuflem Piotr Kaźmierski zamieszały w Świnicach Kolonii, który wyhodował ziemniak o wadze 1 129g odmiany Bellarosa i zwyciężył w konkursie Największy ziemniak w 2015roku. Aktu Koronacji Pary Królewskiej dokonał Komitet Honorowy w osobach: Wojciech Zdziarski Starosta Łęczycki, Krzysztof Próchniewicz Wójt Gminy Świnice Warckie, Małgorzata Gabryelczak, Tadeusz Gajda były Poseł na Sejm RP, Zastępca Dyrektora ŁODR w Bratoszewicach, Włodzimierz Lewandowski Kierownik Rejonu Łęczyca Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, Andrzej Karkowski Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej, Tadeusz Bednarek pomysłodawca i wieloletni organizator Dnia Ziemniaka w Świnicach Warckich.

Wielką niespodzianką dla pary królewskiej był Voucher na kolację w Restauracji Parkowej, który ufundował Instytut Zdrowia w Uniejowie. Organizatorem Wojewódzkiego Dnia Ziemniaka w Świnicach Warckich był Gminny Ośrodek Kultury, ale przy pomocy i współpracy różnych środowisk. Serdecznie dziękujemy za te pomoc parlamentarzystom, Samorządom wszystkich szczebli, organizacjom pozarządowym . Dziękujemy wystawcom, firmom obsługującym rolnictwo Rejonowemu Zespołowi Doradców w Łęczycy, Oddziałowi KRUS w Łęczycy, oraz Panu Andrzejowi Wasiakowi, który już wiele lat przyjeżdża do nas z wesołym miasteczkiem dla naszych milusińskich. Dziękujemy zespołom artystycznym, sponsorom, Gminie Uniejów. Szczególnie gorąco dziękujemy osobom, które czynnie włączyły się w udział Wojewódzkiego Dnia Ziemniaka w Świnicach Warckich, reprezentowanych przez Króla „Tartufla” i Królową „Bulbiatkę”.

Sława Bednarek