SIŁA ORKIESTR DĘTYCH …

„Niby nic, a tak to się zaczęło, niby nic, zwyczajne "pa pa

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła, bo to było tak:”

XVII Przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego odbył się w niedzielę 14 czerwca 2015 roku na placu przy boiskach Orlik w Świnicach Warckich. Jest prestiżową i największą imprezą dla amatorskiego ruchu muzycznego orkiestr dętych organizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury Świnice Warckie. Rokrocznie spotyka się zbardzo dużymzainteresowaniem zespołówi publiczności. Głównym celem jest wyrównywanie różnic w dostępie do kultury, popularyzowanie muzyki, prezentacja i promocja orkiestr oraz świetna zabawa w gronie mieszkańców naszego powiatu.10 orkiestr ponad  300 muzyków zTumu,Grabowa, Stemplewa, Góry Św. Małgorzaty, Witoni, Pruszek, Mazewa, Błonia, Świnic Warckich, Piątku przemaszerowało ulicą Szkolną w rytm muzyki dętej na plac, gdzie pod batutą mgr Maksymiliana Milczarka muzycy zaprezentowali się w utworze pt ”Orkiestry dęte”.Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Tadeusz Bednarek  z wielką radością powitał orkiestry dęte jak również zaproszonych gości i bardzo licznie zgromadzoną publiczność. Poinformował również uczestników imprezy, o tym, że  XVII Przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego w Świnicach Warckich organizowany jest pod Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Witolda Stępnia, Starosty Łęczyckiego Wojciecha Zdziarskiego, Wójta Gminy Świnice Warckie Krzysztofa Próchniewicza.Następnie każda z orkiestr zagrała swój repertuar, wielkie przeboje muzyki klasycznej, a także rozrywkowej, prezentowane w zaskakujących aranżacjach, które decydowały o atrakcyjności przeglądu. Po wysłuchaniu wszystkich orkiestr dętych zostały wręczone puchary, dyplomy i upominki. Każda orkiestra otrzymała Flet poprzeczny DC–103 w komplecie z futerałem ufundowany przez Starostwo Powiatu Łęczyckiego oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania –„Między Wartą a Nerem”Jak co roku przegląd był dobrą okazją do zaprezentowania dorobku artystycznego amatorskich orkiestr dętychz terenu powiatu łęczyckiego oraz krzewienia aktywności kulturalnej środowiska. Jest w orkiestrach dętych jakaś siła… Wynika ona z ich mocnego i doniosłego brzmienia. Taką cechą wyróżnia się właśnie orkiestry dęte z Powiatu Łęczyckiego. Dziękujemy licznie zgromadzonej i  wspaniałej publiczności za dopingowanie swoich orkiestr, dziękujemy Fundatorom Pucharów:Prezesowi Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” w Świnicach Warckich Panu Andrzejowi Zielonce, Prezesowi  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej Andrzejowi Karkowskiemu, Prezesom Powiatowego i Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, Dyrektor LBS w Strzałkowie Oddział Świnice Warckie Pani Renacie Ławniczak, Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Łęczycy Wojciechowi Zdziarskiemu, Prezesowi  Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej  w Świnicach Warckich Stanisławowi Jaszczakowi,Wójtowi Gminy Świnice Warckie Krzysztofowi Próchniewiczowi, Staroście Powiatu Łęczyckiego Wojciechowi Zdziarskiemu, Przewodniczącemu Rady Gminy Świnice Warckie Panu Krzysztofowi Tutakowi, Posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Panu Michałowi Pacholskiemu, Prezesowi Zarządu Gminnego Związku OSP w Świnicach Warckich dh Grzegorza StasiakaNie zawiedli również sponsorzy Hurtap S.A w Łęczycy, RSP Świnice Warckie, LBS Strzałkowo Oddział Świnice Warckie, AKORDBRASS Centrum Obsługi Orkiestr Dętych, którym bardzo serdecznie dziękujemy.Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc i wsparciew przygotowaniu i przeprowadzeniu XVII Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Łęczyckiego.

Sława Bednarek